MIĘDZYNARODOWY KONGRES ZAPRZĘGOWY

W dniach 01-02 marca, odbył się International Drivingsport Congress Horse in Sport. Organizatorem był portal zaprzęgowy www.hippoevent.at a wydarzenie odbywało się w przepięknym ośrodku Magna Racino w Ebreichsdorfie- Austria.
Kongres zebrał aż 170 osób które przez dwa dni uczestniczyły w bardzo ciekawych wykładach, prezentacjach i zajęciach praktycznych. Wśród uczestników dostrzegliśmy Panią Danutę Nowicką- Członek Komisji Powożenia ds. kategorii kuców oraz dzieci i młodzieży; Christopha Diekera- Mistrza Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, Lezirias 2012; Boyda Exella- tegorocznego zwycięzcę Pucharu Świata w Czwórkach czy  Mieke van Tergouw-  Mistrzynię Świata w Zaprzęgach Parokonnych z Poznania 1995 roku.
Bartek otrzymał zaproszenie na Kongres z powodu zdobycia tytułu Dressage Master na najlepszy wynik w konkursie ujeżdżenia w sezonie 2013. Bartek i Lokan otrzymali nagrodę za wygrany czworobok na zawodach CAI Police nad Metuji z notą 38,98 pkt. Konkurs ujeżdżenia to czarny konik pary Bartek i Lokan. Cieszy nas fakt wyróżnienia i napędza do dalszego działania.
Jeśli chodzi o wykłady i zajęcia praktyczne, można było uczestniczyć w prezentacjach medycznych o końskim grzbiecie czy o pierwszej pomocy podczas nagłych wypadków. Przedstawiona została prezentacja opracowana przez FEI o zarządzaniu kryzysowym, a przyszłe imprezy rangi Mistrzostw Świata na Węgrzech zostały zaprezentowane, kolejno przez reprezentantkę ośrodka w Izsak (MŚ w Singlach 2014) oraz reprezentanta ośrodka w Fabiansebestyen (MŚ w Parach 2015).
W praktyce można było podziwiać pokaz pracy z koniem na podwójnej lonży- Marco Hildebrandta oraz prezentację koni zaprzęgowych. Konie zaprezentowali:
Radek Nesvacil- reprezentujący Narodową Stadninę w Czechach- Kladruby, parą koni rasy Kladrub, przygotowaną do startów w zawodach międzynarodowych.
Claudio Fumagalli- z Riant Equestrian Center, prestiżowej stajni własności Mieke van Tergouw, parą koni holenderskich o ponadprzeciętnej swobodzie ruchów i wysokim stopniu wyszkolenia.
Pia Eisenbach- austriacka zawodniczka, powożąca zaprzęgiem jednokonnym, uczestniczka Mistrzostw  Świata zaprezentowała swojego szlachetnego konia niemieckiej hodowli- Ria. Pia zaprezentowała klacz pod siodłem.
Herbert Rietzel- niemiecki zawodnik kategorii pony. Zaprezentował swojego haflingera- Nakuri. Nie można zapominać o tej kategorii. Wiele osób, nie tylko dzieci i młodzież wybiera start w zawodach dla pony. Ogier Nakuri pokazał wspaniałą odwagę, spokój i uwiódł wszystkich swoją przepiękną długą grzywą.
Michaela Ruschitzka Vogel- Mistrzyni Austrii 2013 w Working Equitation zaprezentowała ostatniego konia, lipicańskiego ogiera. Prezentowany był pod siodłem. Te nieduże lecz zwinne i dzielne konie, cechuje ekspresyjny ruch i temperament. Zaprezentowany ogier, zawierał te wszystkie wymienione cechy. Należy wspomnieć, że tegoroczne Mistrzostwa Świata w Parach w Topolciankach, wygrał Vilmos Lazar, powożąc właśnie parą lipicańskich koni.
Kulminacyjnym punktem był Test Drive. Ustawiony został parkur oraz dwie przeszkody z nowymi elementami, które obowiązują na Pucharze Świata w czwórkach. Przejazd wykonał Josef Dobrovitz (HUN). Ku zdziwieniu wszystkich wjechał na plac nie swoją czwórką. Okazało się, że Test Drive wykona końmi Christiana Schlögelhofera. Tak doświadczony zawodnik jak Dobrovitz mógł sobie pozwolić na przejazd czwórką, która powoził po raz pierwszy. Może parkur nie został pokonany na „najwyższych obrotach” ale z klasą i wyczuciem godnym Josefa Dobrovitza.

Przez kilka dni, Kongres zgromadził 170 osób. Odbyły się kursy FEI dla gospodarzy toru, sędziów, stewardów i delegatów technicznych. Otwarty Kongres poruszył wiele ważnych spraw, odbyło się wiele ciekawych i pouczających wykładów. Zajęcia praktyczne idealnie dopełniały teorię, która i tak bardzo obszernie wyczerpywała dany temat. To wydarzenie to super inicjatywa, która gromadzi ludzi z całego świata. Na pewno weźmiemy udział w następnych edycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>