MPMK Strzegom

Na przełomie września i października rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodych Koni w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi. Kwiatek Team miał swoich reprezentantów w każdej kategorii wiekowej, w imprezie udział wzięły cztery konie.

W najniższej kategorii koni 4 letnich Weronika prezentowała śląskiego ogiera Arsen (Impuls-Ambrazja) hodowli i własności Jarosława Kłosa. To bardzo obiecujący koń w nowoczesnym typie, który swoją wartość pokazał już wygrywając zakład treningowy w zeszłym roku. Na płycie koń uzyskał drugą lokatę, konkurs ujeżdżenia zdecydowanie wygrał.
W tej samej klasie Bartek prezentował ogiera Renesans (Lokan-Regencja), który w ubiegłym roku ukończył zakład treningowy na trzecim miejscu. Mimo pięknej budowy i efektownego ruchu zajął 4 miejsce na płycie i 4 w konkursie ujeżdżenia.

Uwagę zwróciło dość oryginalne podejście sędziów stylu (Paweł Maurek, Czesław Konieczny, Edward Trzemrzalski). Panowie zdawali się widzieć wybiórczo, a sędziowanie było dość tendencyjne. Ale jak się później okazało to był dopiero początek.

W konkursie maratonu, którego stopień trudności zdecydowanie wykraczał poza możliwości przygotowania 4 latka do tej próby, zarówno  Arsen jak i Renesans spisały się bardzo dobrze. Jednak zdaniem sędziów powinny być szybsze i bardziej skrętne. Warto dodać w tym miejscu, że nikt na świecie nie jeździ 4 letnimi końmi maratonu, a tym bardziej nie wymaga od nich szybkości. Nikt, poza Polakami, którzy wiedzą wszystko lepiej. Ostatecznie Arsen uplasował się na drugiem miejscu wraz z ogierem Renesans.

Konkurs zręczności powożenia to kolejne nieporozumienie w wykonaniu komisji sędziowskiej. Bardzo kręta trasa i wymagająca norma czasu, to idealne zadania dla młodziutkich koni, rozpoczynających dopiero swoją przygodę z powożeniem. Oba nasze młode konie poradziły sobie bardzo dobrze, pokonując parkur bez zrzutek i w normie czasu, Renesans został oceniony ciut lepiej. Ciekawą sytuacją były oceny zwycięzcy tejże klasy. Mimo, iż koń wykazywał ogromny opór przy skrętach, do tego stopnia, że powożący musiał wykonać woltę przed najazdem na kolejną bramkę, ponieważ nie mógł skręcić, to został on oceniony lepiej niż konie bez podobnych problemów. Ostatecznie Arsen został Vice Mistrzem Polski Koni 4 letnich, Renesans, uznany przez komisję za „kareciany typ” ukończył zawody na 4 miejscu.

5 letni klacz Barcelona (Wolf Panter – Bizerta) powożona przez Weronikę, to ubiegłoroczna Vive Mistrzyni Polski koni 4 letnich. Tym razem pewnie zwyciężyła w swojej klasie, jednak mimo doskonałej postawy np. w maratonie, klacz ta nie otrzymywała najwyższych not. Próba komunikacji z komisją zakończyła się fiaskiem, wypowiedziane zostały m.in. słowa „nie możecie zawsze wygrywać” lub „po co drążysz temat”. Niedostosowany poziom konkursu zręczności do rangi imprezy zaowocował sporym przekroczeniem normy czasu podczas przejazdu Barcelony, mimo ciągłej jazdy do przodu. Okazało się, że nikt nie zmieścił się w czasie. Barcelona została natomiast Mistrzem Polski Koni 5 letnich.

W kategorii koni 6 letnich mogliśmy podziwiać śląskiego ogiera Rodos (Drab – Regencja) pod lejcą Bartka. Od pierwszego dnia para ta była klasą sama dla siebie. Pewnie zwyciężyli w wszystkich trzech próbach, dzięki temu Rodos zdobył tytuł Mistrza Polski Koni 6 letnich.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych koni, jednak przerażeni postawą komisji. Od kilku lat członkowie naszego teamu konsekwentnie promują polskie konie na świecie, odnosząc liczne sukcesu. Cały czas dążąc do rozwoju dyscypliny w naszym kraju. Na zawodach w Strzegomiu bardzo boleśnie przekonali się, że nie ma to żadnego znaczenia dla działaczy PZHK, wręcz przeciwnie. Nikt nie chce przystępować do dialogu w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebne są zmiany. Obecna formuła jest niezgodna z tym, co promowane jest na świecie. Jeśli nie zostanie zmieniona, to możemy zapomnieć o kontynuacji sukcesów naszych młodych koni. Do przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>