MŚMK Mezohegyes 2015

W dniach 24-27 września po raz pierwszy w historii zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Młodych Koni w węgierskim Mezohegyes. Rodzeństwo Kwiatków jako jedyni spośród polskich zawodników zakwalifikowali konie do tej prestiżowej imprezy. Należy dodać, że kwalifikacje nie należały do najłatwiejszych, nie zagrało się dużo ciekawych koni z różnych krajów.

W kategorii koni pięcioletnich mogliśmy oglądać śląskiego ogiera Imbred (po Pikolo śl. od Izyda po Mundial śl.) hod. Grzegorz Świątek własności Weroniki. Ten piękny olbrzym o niesamowitych możliwościach ruchowych od początku robił furorę, bez problemu kwalifikując się do finału z drugiego miejsca z notą 7,79 pkt.
Niestety podczas przejazdu finałowego w tejże kategorii równolegle odbywała się impreza dla dzieci. Na placu ujeżdżeniowym słychać było gwizdy, krzyki i piski, a to okazało się zbyt wiele dla niedoświadczonego jeszcze młodego konia. Efektem były liczne płoszenia się konia i bardzo niskie noty sędziów, którzy nie uwzględnili tego incydentu. Ostatecznie Imbred uplasował się na 4 miejscu. Wynik bardzo dobry, jednak pozostaje duży niedosyt, ponieważ koń zdecydowanie posiada możliwości na dużo więcej. Napawa jednak optymizmem fakt, że zdobył uznanie kibiców i ludzi ze środowiska, zyskując pieszczotliwy przydomek „zaprzęgowy brat Totillasa”.

W kategorii koni 6 letnich mogliśmy oglądać następujące konie:Drab wlkp. (po Barbur sp. od Driada po Elektor wlkp.) hod. i własność SK Pępowo powożony przez Weronikę
ogier Bazyli śl. (po Lokan śl. od Bazylia po Palant śl.) hod. SO Książ/ własność Grzegorz Świątek powożony przez Bartka
klacz Frezja śl. (po Regiment śl. od Fuksja po Jogurt śl.) hod. SO Książ/ własność Grzegorz Świątek powożona przez Bartka
Zbyt małe doświadczenie Draba nie pozwoliło zaprezentować w pełni jego możliwości, a jego gorący temperament spowodował, że mocno reagował na otoczenie. Ostatecznie uplasował się on na 8 miejscu, o włos przegrywając walkę o udział w finale.

Za to klasą dla siebie od początku były Bazyli i Frezja. Bez problemu zakwalifikowały się do finału odpowiednio z 3 i 4 miejsca z notami 6,64 pkt i 6,59 pkt. Dalej był już tylko popis kunsztu powożenia w wykonaniu Bartka i zdolnych młodziaków. W konkursie finałowym ujeżdżenia Bazyli zajął drugie miejsce z wynikiem 7,21 pkt, Frezja uplasowała się tuż za nim z notą 7 pkt.  Podczas konkursu maratonu kombinowanego (2 przeszkody + przejazd przez przeszkodę wodną + 10 kegli) Bartek nie miał już sobie równych, a jego konie wyróżniały się elastycznością, łatwością prowadzenia i posłuszeństwem. Zdecydowane zwycięstwo Bazylim 7,95 pkt. , drugie miejsce z Frezją z wynikiem 7 pkt. pozwoliło Bartkowi odnieść spektakularny sukces!

Bazyli został Mistrzem Świata, a Frezja została V-ce Mistrzem Świata koni 6 letnich! Jest to ogromny sukces zawodnika, który od początku kariery tych koni współpracuje z ich właścicielem – Grzegorzem Świątkiem i prowadzi je w znakomitym kierunku. Warto zaznaczyć, że ten Pan Grzegorz jest także hodowcą ogiera Imbred. Wyrazy uznania należą się także Pani Małgorzacie Studzińskiej, która pełni rolę głównego hodowcy w Stadzie Ogierów Książ, gdzie oba te konie zostały wyhodowane. Wielkie gratulacje!

W kategorii koni 7 letnich mogliśmy oglądać następujące konie pod lejcą Bartka:

ogier Sonet śl. (po Dastin xx. od Sorbona po Bojkot śl.) hod. i własność SO Książ
klacz Lawenda śl. (po Arabetto śl. od Lokana po Glockner old.) hod. i własność SO Książ

Warto zaznaczyć, że była to najliczniej obsadzona kategoria wiekowa na tych zawodach. Oba konie z łatwością zakwalifikowały się do finału. Lawenda z 4 pozycji z notą 7,19 pkt., Sonet z 7 pozycji z wynikiem 6,63 pkt. W przejeździe finałowym nieznacznie lepszym okazał się ogier Sonet kończąc tą próbę na 5 pozycji z wynikiem 6,64 pkt., tuż za nim znalazła się Lawenda z notą 6,57 pkt. W konkursie finałowym maratonu kombinowanego ponownie lepszym okazał się nasz cavaliadowy gwiazdor Sonet zajmując 4 pozycję z wynikiem 7,08 pkt. Oczko dalej zakończyła przejazd Lawenda z notą 7 pkt. Warto zaznaczyć, że klacz ta dysponuje ogromnymi możliwościami ruchowymi, jednak jej gorący temperament utrudnia współpracę i nie pozwala jeszcze w pełni zaprezentować jej możliwości.Ostatecznie Sonet zakończył zawody na 4 miejscu z łącznym wynikiem 13,72 pkt, Lawenda natomiast zajęła 6 miejsce z wynikiem 13,57 pkt.